niedziela, 28 marca 2010

Wiedeńskie pałace, cz. 3

Letnia rezydencja Habsburgów, pałac Schönbrunn, nazywana jest "małym Wersalem". Wzniesiona u schyłku XVII wieku; liczy niemal półtora tysiąca pomieszczeń - spośród których do zwiedzania udostępnionych jest czterdzieści.

Podobnie jak w Hofburgu, możemy tu obejrzeć prywatne apartamenty Franciszka Józefa i Elżbiety - nowością jest natomiast wspólna cesarska sypialnia. Piękne pomieszczenie z podwójnym łożem, utrzymane w głębokiej granatowej tonacji, wymagało odpowiednich przygotowań (zmiana pościeli, ogrzanie pokoju etc.), jeśli małżonkowie chcieli z niego skorzystać - stąd też musieli o takim zamierzeniu uprzedzać służbę co najmniej pięć dni wcześniej.

Dalej czekają na nas apartamenty Marii Teresy, m.in. Salon Lustrzany, w którym sześcioletni Mozart dał swój pierwszy koncert na dworze (po czym wdrapał się na kolana cesarzowej i pocałował ją, wywołując tym zgorszenie zebranych).


Olśniewająca Wielka Galeria (sala balowa) była niestety częściowo zasłonięta, ponieważ w tej chwili trwają tam prace konserwatorskie, jednak nawet niewielki fragment tego pomieszczenia wystarczy, aby wyobrazić sobie niesamowity przepych wydawanych tu przyjęć. Podobno niektóre uczty Marii Teresy pochłaniały środki wystarczające na budowę kościoła.

W pałacu znajduje się także kilka pokoi utrzymanych w egzotycznym, dalekowschodnim stylu, dzięki ozdobieniu ścian oryginalnymi azjatyckimi miniaturami: dwa Chińskie Gabinety, Pokój Vieux-Laque i tzw. Pokój Milionowy. Ostatni z niech jest najdroższym pomieszczeniem, nie tylko za sprawą indyjskich obrazów (które zresztą zostały na życzenie Marii Teresy odpowiednio przycięte, mimo że już wówczas miały ponad sto lat), ale także kosztownej boazerii z drewna różanego.

Na zakończenie możemy jeszcze obejrzeć ogromne, bogato zdobione łoże, które służyło cesarzowej jako rodzaj tronu, także podczas udzielania przez nią audiencji, kiedy nie mogła uczestniczyć w życiu dworu w tradycyjny sposób. Przyczyna najczęściej była ta sama - ciężarnym kobietom zalecano leżenie w łóżku na długi czas przed oraz po porodzie, a Maria Teresa wydała na świat szesnaścioro dzieci.

Ze strony internetowej pałacu Schönbrunn można pobrać dokładny opis apartamentów (w formacie audio i pdf, także w języku polskim). Co więcej, wiele pomieszczeń można obejrzeć na zdjęciach 360°, które dają złudzenie rzeczywistego przebywania we wnętrzach (polecam!)

Dodatkowy bilet pozwala na zwiedzenie wozowni, m.in. z przepiękną karetą koronacyjną. Wystawa jest uzupełniona materiałami poświęconymi Sisi. Cały kompleks pałacowy otoczony jest ogrodem i pakiem, w lecie zapewne radosnym i kolorowym, zimą wprawiającym raczej w nostalgiczny nastrój. Ostatecznie trudno zapomnieć, że w całym tym niesamowitym przepychu, żyli wszakże nieszczęśliwi ludzie.
I oto budzę się w więzieniu,
łańcuchem ręce moje skuto,
i wciąż za tobą tęsknię, cieniu
wolności, z której mnie wyzuto.
(wiersz autorstwa cesarzowej Elżbiety;
obok wzniesione w romantycznym stylu "ruiny rzymskie")

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz